Selin Sayek Böke: “ifade özgürlüğünü kısıtlamayı en iyi AKP bilir”

Ana Sayfa » Genel » Selin Sayek Böke: “ifade özgürlüğünü kısıtlamayı en iyi AKP bilir”
Paylaş
Tarih : 07 Mart 2017 - 3:35

sel

Cumhuriyet Halk Partisi MYK, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.
MYK Toplantısı sonrası Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de kadın olmanın zorluğunu vurgulayan Selin Sayek Böke, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin, Türkiye’de kadın olmak ne yazık ki hayatın her alanında ve hala var olmak için mücadele etemeyi gerektiriyor. Ekonomik hayatta var olabilmek için, toplumda özgür bir birey olarak varlığınızı gösterebilmeniz için, doğrudan kadın olmaktan kaynaklı ayrımcılıkla, eşitsizlikle, şiddetle başa çıkmak için bir mücadele vermek gerekiyor. dedi.

Hayır ve Evet diyeceklerin eşit değerde olduklarını belirten Selin Sayek Böke, referandumla ilgili şöyle konuştu:

Türkiye’ye anlatacak bir gelecek hikayesi kalmayanlar son çare korkuya ve korkutmaya başvuruyorlar. Geçtiğimiz günlerde şu karanlık ve kışkırtıcı ifade kullanıldı, ’15 Temmuz gecesi F16’larla bomba yağdıranlar bugünün hayırcılarıdır’ dendi. Çok açıkça ifade etmek gerekiyor. Bu ifadenin kendisi açıkça bölücülüktür. Bu sözlerin devleti temsil etmesi gereken birinin ağzından çıkması tarihe geçicek bir hatadır.

Selin Sayek Böke, Almanya ve Türkiye arasındaki gerğinliği de değerlendirdi. Almanya’nın ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlayıcı  tutumunun yanlışlığını kuvvetle ifade ettiklerini belirten Söke,  İfade özgürlüğüne sahip olmamanın ne demek olduğunu en iyi bizler biliriz. İfade özgürlüğünün kısıtlayanı olmayı da en iyi AKP bilir. dedi.

CHP Parti Sözcüsü Böke,Bu kısacık referandum sürecine bir bakalım ve anımsayalım. Mitinglerimizin yasaklanmasından biz biliyoruz. Terörist ilan edilmekten bunu biliyoruz, hakkımızda açılan sayısız soruşturmadan biz bunu biliyoruz. Gençlerimizin attıkları Tweet yüzünden mahkeme kapılarında süründürülmesinden ve tutuklanmasından bunu biliyoruz. İktidarın hoşuna gitmeyeni yazdı diye işinden edilen, hapse gönderilen gazetecilerden biz bunu çok iyi biliyoruz. diye konuştu.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca