Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?
Paylaş
Tarih : 10 Haziran 2015 - 21:29

 

Bir genel seçimi daha geride bıraktık. CHP’nin tek başına oylarını yükseltmesi AKP’nin hükümeti kurmak için gerekli milletvekili sayısını düşürmeye yetmeyebilirdi. AKP’nin iktidardan düşmesi için HDP’nin meclise girmesi gerekiyordu. CHP’nin şehirli seçmeni, dünya siyasi tarihine örnek olacak biçimde “stratejik” davrandı. Bu çok taktir edilecek bir durum. Seçim gecesi sandıklar açıldıktan sonra HDP’den gelen farkındalık açıklaması “Bize emanet oylar geldiğini çok iyi biliyoruz. Hiç aklımızdan çıkarmayacağız.” sözleri de bunu gösteriyor. CHP’nin stratejik davranabilen seçmeni var. Ama tüm Türkiye için bunu söylemek mümkün değil.     

30 büyükşehir var. HDP bunların 13’ünden milletvekili çıkardı. Bu büyükşehirlerin 8’i Türkiye’de Kürtler ’in yaşadığı bölgelere ait değil.

CHP’nin haritada kalesi olan şehirlerde HDP’nindurumu nedir, bakmakta fayda var. HDP, İzmir’de bir milletvekili çıkardı. CHP’nin güçlü olduğu diğer şehirlerde örneğin: Zonguldak’ta sıfır, Eskişehir’de sıfır Edirne’de sıfır, Kırklareli’de sıfır, Tekirdağ’da sıfır. Çanakkale’de sıfır, Aydın’da sıfır, Muğla’dasıfır. Özetle sahillerdeki kalelerde, HDP sıfır. 

Ancak, ne var ki yıllardır CHP’nin güçlü olduğu Tunceli’de  HDP 29 bin 900 oy alıp, iki milletvekiliçıkarırken, CHP 9 bin oy alıp milletvekili çıkaramadı.Buradaki oylar “emanet”  değildir. HDP’nin Tunceli’deki başarısı stratejik akılla değil doğru aday göstermekle kazanılmıştır.

Asıl görülmesi gereken ise HDP, Kürtlerin yaşadığı  bölgelerde AKP’yi, silip yok etmiştir. HDP’ye barajı aştıran CHP’den gelen emanet oylar değil, daha önce AKP’ye oy vermiş Kürtlerin oylarıdır. 

 

Emanet oylar esas itibarıyla 11 HDP  milletvekili ile Türkiye’nin temsil gücü açısından  en büyük şehri olan İstanbul’dadır. İlçe ilçe baktığımızda HDP’ninAdalar’daki oy oranı yüzde 21, Şişli’de yüzde 16.9, Bakırköy’de yüzde 12.3. Beşiktaş’ta yüzde 13, Kadıköy’de yüzde 10.3’tür. Sadece HDP’ye barajı aştırdığı için değil, CHP’nin sol, özgürlükçü bir parti olmasının önündeki hayali duvarları kaldırdığı içinfaydalı bir emanettir. İlerleyen günlerde, bunun ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.

 

Şimdi partilerin önünde birden fazla koalisyon seçeneği var. Hangi parti olursa olsun AKP ile koalisyona giren bir sonraki seçimlerde zararlı çıkacaktır. CHP, MHP, HDP koalisyonunda da çizgiler tutmaz. Ne olacak şimdi? Partilerin kendi oylarını düşürmeden yapacakları en mantıklı çözüm, bir uzlaşı hükümetidir. Bu da fedakarlık ister. CHP, MHP, HDP bir erken seçim hükümeti kurup kendi parti programlarından vazgeçmeleridir.Belirlenecek erken seçim tarihine kadar her üç parti deTürkiye’nin demokratikleşmesi ve yolsuzlukların ortaya çıkması için  gerekli yasaların çıkarılması konusunda çalışıp ciddi bir temizlik yapmalılar. Bu temizlik yapılmadan kim kiminle koalisyon kurarsa kursun başarısız olur. Kurulacak bir temizlik hükümeti her üç partinin  de oylarını yükseltecektir. Halkın beklentisi bu yöndedir. 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin
Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin

(‘68’DEN ‘78’E BİR KOŞU DEVRİM) DENİZ-YUSUF-HÜSEYİN Esat Korkmaz   ‘68 Ruhu’nda sistemin doğasına

Bir Adım Daha
Bir Adım Daha

Farkında mısınız? İşten ,okuldan gelirken, alış-verişe giderken otobüste, vapurda gözlerini yatırıp uzaklara dalan gencin sizinle

image
Zeki-Metin Yarım Kaldı

Ülkemizde sanat alanının “muhteşem” ikilileri vardır. Bunlar çok değişik nedenlerle bir araya gelmiş, yıllarca yan yana