KADINLARI HİÇ SEVMEDİNİZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KADINLARI HİÇ SEVMEDİNİZ
Paylaş
Tarih : 09 Mart 2015 - 10:22

Kadınlara karşı şiddetin dozu her geçen gün artıyor hem de yaygınlaşıyor. Öyle az falan da değil oran yüzde bin beş yüz. Bunda tüm engellere rağmen kadınların toplumda daha etkin rol almak istemeleri, eşitlik, adalet istemeleri erkeklerin tepkilerine neden oluyor. Bu nefrette yöneticilerin tavrının ve işlenen suçlara yargının yaklaşımının,  polisin tutumunun payı oldukça fazla. Olaylara daha baştan kadın aleyhine müdahale ediliyor. Saldırganlar korunuyor kollanıyor.

 “Kadın cinayetleri politiktir.” İktidarın söylemlerinin kadın hayatına yansımasıdır. Öyle yaşamayacaksın, böyle yaşayacaksın, üç çocuk doğuracaksın, sokakta kahkaha atmayacaksın, diyebilen tutumun sokağa yansımasıdır. Ne giyeceğine, nasıl konuşacağına, nasıl güleceğine kadar kadınların hayatına dair her konuda ahkam kesen bir toplum yarattınız.

Mini etek giyiyormuş, o zaman tecavüz yoktur, rızası vardır diyen yargıçlar, Mini etek giyen kadın aranmıştır, tecavüzü hak eder diyen siyasetçiler var bu ülkede. Kendi karısını, kızını, kardeşini namusu olarak gören, hatta namus uğruna öldüren erkeklere ama başka kadınlara, kızlara her istediğini yapabilme gücünü görenlere rastlamadık mı bu ülkede. Tecavüz ederken suçüstü yakalanan adam, henüz tecavüz gerçekleşmediği için "yarım kaldı" indirimi aldı bu memlekette. Eşini katledip, "kot giyiyordu, piercing takıyordu, çantasında doğum kontrol hapı buldum." indirimi alan var. Tanımadığı birine saati soran eşini delik deşik ederek öldürüp "cilve yaptı" indirimi alan var.

Aşağılama ve kadın bedeni üzerinden yaratılan kültüre hanginiz ortak olmadınız? Halimeyi samanlıkta bastılar şarkısıyla horon tepmediniz mi? Tombul tombul memeler, kapanmıyor düğmeler şarkısıyla düğünlerde oynamadınız mı? Maçlarda bedenlerimiz üzerinden küfür etmediniz mi? 72. Koğuş filminde Hülya Avşar’ın tecavüz sahnesini fantezi diye izlemediniz mi? Atasözlerimize “Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.” sözünü siz eklemediniz mi? Hanım göbeği diye tatlıyı siz yemediniz mi?

Hatırlayalım kaç Özgecan haberi okuduk, dinledik. Unutuyoruz, belleksiz olduk. Her şeyi unuttuğumuz gibi kadınlarımıza yapılanları da unutuyoruz ya da görmezden geliyoruz.Sadece unutmakla kalmayıp vicdansızlaşıyoruz da. Bu coğrafyada hak, adalet, vicdan gibi değerleri çiğneye çiğneye, toplumun yarısını oluşturan kadınları eze eze, sindire sindire, nasıl inanacağız güzel yarınlara? Siz erkeklerin   özgürlüğünün sınırları uçsuz bucaksızkken; biz kadınlar karanlık bir sokağa tek başına girdiğimizde arkamıza dönüp bakarız. Taksiye bindiğimizde dikiz aynasından şoförün bakıp bakmadığını kontrol ederiz. Her daim her yerde dikkatli ve tedbirli olmak zorundayız. Bu ülkede korkmadan, siz erkeklerden çekinmeden, kocalarımıza, babalarımıza, ağabeylerimize hesap vermeden yaşayacağımız günleri görecek miyiz? Bütün istediğimiz eşit olmak, haklarda eşit olmak, birey olamak. Ey erkekler bunları sağlayamazsak özlediğimiz güzel yarınlar gelmeyecek.

Bu ülkenin hor görülen kadınları gözlerinden tanır birbirini. Biz bu ülkede doğduğumuza hiç sevinemedik. Artık kadın ölümleri ve şiddet karşısında yasta değil isyandayız. İsyanımız sesimiz duyulup gerekli yasal düzenlemeler yapılana, kadın bedeni üzerinden kültürleşmeden vazgeçilene, babalar kızlarının bir mal değil birey olduğunu kabul edene, kocalar eşlerini kendileriyle eşit görene kadar da devam edecektir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

aysegul-terzi-olmeliydin-diyenler-var-188019-5
Ayşegül Terzi: Kendimi hapse atılmış hissediyorum

Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran ve ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu, sokakta özgürce dolaşırken, Terzi duruma tepkili. Posta’dan Işıl

anne
Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke

Cumartesi Anneleri, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Gözaltında