Kadınlar Bakırköy’de ‘HAYIR’ Dedi

Ana Sayfa » Gündem » Kadınlar Bakırköy’de ‘HAYIR’ Dedi
Paylaş
Tarih : 05 Mart 2017 - 23:02

Kadınlar, 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar günü için , 8 Mart Platformunun  “şiddete, eşitsizliğe, tek adama hayır.” çağrısıyla, İstanbul-Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. “ Yaşam hakkımız, özgülüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için Hayır. ” sloganıyla düzenlenen miting için kadınlar, sabahınerken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

2k

Miting alanının girişine polis 2 farklı arama noktası kurdu. Renkli görüntülerin yaşandığı eylem alanına referandum damgasını vurdu.

Mitingde ilk konuşmayı KHK ile işten atılan Betül Çelep yaptı. Çelep, “40 gündür direniyorum. Bir çoğunuz ile tanıştım. Şimdi yine beraberiz. Ben direnmeyi fabrikadaki kadın işçilerden öğrendim. Kadınlardan öğrendiklerimi  meydanlarda anlatıyorum. Kadınlar biz kazanacağız. Susmayacağız. Korkmayacağız. İtaat etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Kadınlar Birlikte Güçlüdür Platformu’ndan Selin Top da “Erkek şiddetinin her türlüsüne karşı, çocuk doğurup doğurmama hakkımıza karşı, bizi yoksullaştırmalarına karşı, savaşlara karşı, desteklenen silahlı örgütlere, ırkçılara karşı, şiddet politikalarına karşı, bizi evlere kapatmaya çalışanlara karşı, bizler sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.Referandumda ‘Hayır’ diyeceklerini belirten Selin Top, “Kadınlar birlikte güçlü, Tine Nabê” dedi.

3k

Mitingde Türkçe ve Kürtçe iki dilde okunan ortak metinde de referandum vurgusu vardı. Platform adına açıklama yapan Şenay Kumuz, 8 Mart’ın kazanım tarihi 1857 yılındaki 40 bin  dokuma işçisinin grevine atıf yaparak 129 kadının öldürüldüğü hatırlattı.

Kumuz, “Bugün yaşadıklarımız geçmişte yaşadıklarımızdan daha hafif değilken, bize dayatılan referandumla birlikte bu alanda geleceğimizle ilgili daha büyük bir tehdide karşı buluştuk. Bize dayatılan belki de telafisi imkansız bir şekilde, olacak olan, haklarımızı, kazanımlarımızı elimizden almaya çalışan bir rejim değişikliğidir. Ancak biz kadınlar biliyoruz ve inanıyoruz ki bu saldırıyı yine bizim gücümüz ve mücadelemiz püskürtecektir” dedi.

Kumuz, “Demokrasi adı altında faşizmin inşa edildiğini görüyoruz. 12 Eylül’ü aşan, OHAL’li savaşlı, bombalı ve krizli bir ortamda ‘tüm yetkiyi bana verin diyen tek adama ‘15 yıl yeter, bin kere hayır’ diyoruz. Biz kadınlar; kadın dayanışmasından aldığımız güçle bize dayatılmak istenen, köle düzeninize karşı çıkıyor, isyan ediyor ve kendi emeğimizle kurduğumuz yaşamı kimseye teslim etmeyeceğimizi haykırıyoruz” diye konuştu.

 OHAL ile birlikte kadınların dayanışma ve şiddete karşı mücadelesinin araçları olan dernek, kurum ve medya kurumlarının kapatmasına, HDP’li kadın vekillerin cezaevine konmasına, bölgede süren savaş ortamına tepki gösteren Şenay Kumuz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir gecede çıkarttıkları yasayla ‘çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla af önergesi getirmek istediler, sokakları isyanımızla doldurduk ve yasalaşmasına izin vermedik, kahkahalarımızı çalmak isteyenlere inat, zulmün karşısında gülümseyerek bu gidişatı durduracağız. Toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında, evde, sokakta, okulda, işte bizleri yok saymaya çalışan erkek egemen düzene karşı direnmeye devam edeceğiz. Yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış için isyan ve dayanışma ile hayatı hep birlikte örgütleyeceğiz. Şimdiye kadar hakkımız olanları, özgürlüğümüzü nasıl direnerek kazandıysak, yine kazanacağız.”

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca