KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ERKEKLERİN DEĞİL KADINLARIN DEĞİŞİMİYLE GERÇEKLEŞECEKTİR

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ERKEKLERİN DEĞİL KADINLARIN DEĞİŞİMİYLE GERÇEKLEŞECEKTİR
Paylaş
Tarih : 18 Şubat 2015 - 12:17

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde sorumluluk sadece kadınlara yüklenmemelidir. Kadın sorunları bütün toplumun sorunudur. Çözümünde de herkes üstüne düşeni yapmalıdır da kadınlar şiddet konusunda kaderleriyle baş başa bırakılmaktadır. İstatistikler gösteriyor ki toplumda beş kadından biri şiddete maruz kalmaktadır.

Biyolojik olarak kadınlar ve erkekler tabii ki eşit olamazlar söz konusu olan haklarda eşitliktir. Haklarda eşitlik olmadığında güçlü olan zayıf olanı ezer. Tam da toplumda yaşadığımız budur.

Anayasanın 10. Maddesine göre “ Herkes dil, ırk renk cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” der. 7.5.204 yılında buna ek olarak çıkartılan 5170/1 maddesinde  “ Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçirilmesi sağlamakla yükümlüdür.”  der. Der demesine de sadece kanun maddesinde kalır. Ülkemizde kadınlar ve erkekler toplumsal cinsiyete dayalı haklar konusunda eşit değildir. İş gücüne katılım oranı erkeklerde  %70’ken, kadınlarda % 24’tür. Toplam gelirlerin % 90’ı, gayrimenkullerin ise %92’si erkeklere aittir. Kadınların % 71,5’i herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı değildir. TBMM’de kadın milletvekili sayısı 78’dir ve temsil oranı %14’tür.Devletin yetki ve karar alma süreçlerinde kadınların oranı yine çok düşüktür.  Kadınlık erkeklik kalıpları basitçe birbirimizden farklılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda toplumsal kaynaklara erişmemizi büyük ölçüde etkiler.  Yasalar önünde eşitlik yeterli mi? Fırsatlara, kaynaklara, hizmetlere erişimde cinsiyetler arası eşitlik sağlanmadıkça, kadına yönelik şiddet de bitmeyecektir.

Eğitim, istihdam, karar mekanizmalarında kadınların yer almamalarıyla, kadına yönelik şiddet arasında sıkı bir bağ vardır. Kadına yönelik şiddetin çözümü sığınma evleri açmak değil. Tabii ki koruma amaçlı sığınma evleri olmalı ama sığınma evleri bir sonuçtur. Sığınma evlerine gelinceye kadar yapılacak çok iş vardır.

Eşit olmayan gruplar arasında eşitlik sağlanıncaya kadar geçici özel önlemler alınabilir. TBMM’de daimi kadın erkek eşitliği komisyonu kurulabilir. TBMM’de fırsat eşitliği komisyonu kurulabilir. Kadınların eğitim düzeyi yükseltebilir. Kadınlara iş kurmaları için kredi imkânları artırılabilir. Şirketlere ve iş yerlerine % 40 kadın kotası konulabilir. Eşit işe eşit ücret politikası uygulanabilir. Ayrımcılık yapan iş yerlerine para cezası kesilebilir. Kadınlara daha esnek çalışma saatleri sağlanabilir. Fiziksel cezalandırmayı yasaklayan yasalar çıkarılabilir. Yazılı ve görsel basında şiddet içeren sahnelerin yer alması önlenebilir. Silah kontrolüne yönelik yasalar çıkarılabilir. Ayrımcılıkla mücadele okul ders programlarının içine konabilir. Partiler %40 oranında kadın aday gösterilebilir.

Yapılacakları sıralayıp listeyi uzatmak mümkün. Biz kadınların erkeklerden istediği toplumsal kaynakları eşit paylaşmamızdır. Kaynakları eşit paylaştığımızda eşit güce sahip olacağız. Gücü eşit olanların birbirine şiddet uygulaması da zor olacaktır.

Şunu unutmamalıyız ki erkekler alın bu güç sizin olsun diyerek bize tepside sunmayacaklardır. Haklar konusunda eğitimli eğitimsiz, köylü kentli bütün kadınların örgütlenmesi sağlanmalı, Haklarımızı alma konusunda mücadele etmeliyiz. En önemlisi de haklarını kazanmış kadınlar, kazanamayan kadınlara destek vermelidir. Bu konuda yol almamız kolay olamayacaktır. Kadınlar güçlerinin farkına varmalıdır. Bir arada durmayı ve mücadele etmeyi başardıklarında istediklerini almayı başaracaklardır çünkü her erkeği yine bir kadın yetiştirmektedir. Erkekleri yetiştiren anneleri dönüştürerek işe başlayabiliriz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

aysegul-terzi-olmeliydin-diyenler-var-188019-5
Ayşegül Terzi: Kendimi hapse atılmış hissediyorum

Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran ve ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu, sokakta özgürce dolaşırken, Terzi duruma tepkili. Posta’dan Işıl

anne
Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke

Cumartesi Anneleri, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Gözaltında