Kadıköy Kitap Günleri: Yüz Seksen Yayınevi-Yüz Bin Okur-Beş Yüz Bin Kitap

Ana Sayfa » Eğitim » Kadıköy Kitap Günleri: Yüz Seksen Yayınevi-Yüz Bin Okur-Beş Yüz Bin Kitap
Paylaş
Tarih : 05 Haziran 2016 - 22:29

Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Tren Garı’nda Düzenlediği Kitap Günleri’ni 100 bin okur ziyaret etti. Beş yüz binin üzerinde kitap satıldı.

Haydarpaşa Garı’da düzenlenen 8. Kadıköy Kitap Günleri’ne 180 yayınevi  katıldı.
Edebiyatın  usta isimleri Yaşar Kemal, Gülten Akın ve Tahsin Yücel’in adını taşıyan üç ayrı peronda düzenlenen imza günlerinde yaklaşık 600 yazar, sanatçı okuyucu ile buluştu. Kitap Günleri’nde söyleşi, panel, şiir dinletisi, okuma saatleri ve çocuk etkinlikleri gibi 50 kültür etkinliği yapıldı.

Yayınevleri ve okurların katıldığı Anadoludaki kütüphane ve okullara kitap bağış kampanyasının da 10 bin civarında kitap toplandı. Kadıköy Belediyesi’ne teslim edilen kitaplar önümüzdeki günlerde kitap bağış talebinde bulunan kütüphane ve okullara gönderilecek.

Kitap Günlerine ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu: Haydarpaşa tarihi bir miras. 2 bin yıldır kamuya ait bir alan. Kitap Günleri’ni Haydarpaşa’da yaparak hem tarihle edebiyatı buluşturmak hem de Haydarpaşa’ya dikkat çekmek istedik” dedi.

Haydarpaşa Garı’nın Anadolu’dan İstanbul’a açılan bir kapı olduğunu belirten Nuhoğlu” Bu gar aynı zamanda bir bellek. Burada herkesin anıları var. Buradan yolculuklara çıktık. Buraya yollardan geldik. Yolculuk hikayelerimizin, anılarımızın olduğu bu tarihi atmosferde bu kez de kitaplara yolculuğa çıktık. Kitap Günleri’ne İstanbullular büyük ilgi gösterdi. Sadece Kadıköy’den değil İstanbul’un hemen her yanından ziyaretçilerimiz oldu. Yayınevleri de okurlar da bu etkinlikten çok memnun. Buradan trene binmedik ama buradan kitaplara yaptığımız ilk yolculuk kısa ama çok güzel oldu. İnsanların yüzündeki ifadeyi görmek, teşekkürlerini duymak bizim için çok büyük bir gurur ve onur.” diye konuştu.

Okurların ilgisini de değerlendiren Nuhoğlu şunları söyledi: “Okurlar buraya kendilerine ait bir yere gelir gibi geldi. Haydarpaşa hepimizin evi ve biz bir vesile ile evimize döndük. İnsanlar peronlar arasında kitaplara dokundu, kitaplar aldı. Kompartımanlara oturdu aldığı kitabı okudu, yorgunluğunu attı.

Biz kitaplarla yolculuk yaparken hem hatıralarımız canlandı hem de buradan trenlerin yeniden kalkacağı günleri düşledik. Bu düşün gerçek olacağına inanıyorum. Buradan trenler yeniden kalkacak. Ve biz kitaplarımızı alıp o trenlere binecek ve yolculuklara çıkacağız.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca

ordu
Kızıl Ordu Korosu İstanbul’a Geliyor

Uçak kazasında 64 üyesini kaybeden Kızıl Ordu Korosu, yeni kadrosuyla ilk yurt dışı konserini 8 Nisan’da İstanbul’da verecek. Soçi’de

metrobus_in_istanbul_1
İstanbul’a Yeni Metrobüs Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş metrobüs hattının Silivri’ye uzatılması üzerinde çalışıldığını