Hollanda’da Seçimi Rutte Kazandı

Ana Sayfa » Dünya » Hollanda’da Seçimi Rutte Kazandı
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2017 - 7:58

Hollanda’da sandıkların açılmasıyla birinci çıkmayı başaran Başbakan Rutte, “Görünen o ki, VVD üst üste üçüncü kez Hollanda’da birinci parti olmayı başardı.” dedi.

Lahey’de seçmenlerine seslenen Rutte, “Brexit ve ABD başkanlık seçiminin ardından bu gece Hollanda popülizmin yanlış türüne dur, dedi” ifadelerini kullandı.

Başbakan Mark Rutte’nin partisi VVD’nin parlamentodaki 150 sandalyenin 31’ini alması bekleniyor.
Rutte, Avrupa lideriyle telefonda görüştüğünü de açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker’in sözcüsü Margaritis Schinas da Twitter hesabından “Juncker, Rutte ile konuştu ve net zaferinden ötürü kutladı: Oylar Avrupa için, aşırılığa karşı oldu.” açıklaması yaptı.

Wilders’ın başkanlık ettiği PVV 2012 yılında 14 sandalye kazanırken, sandık çıkış anketi sonuçlarına göre sandalye sayısını 19’a çıkardı. Wilders böylece beklenen oy patlamasını yapamamış oldu. Wilders Tweet’inde “Koltuklarımızı kazandık! Bu ilk zafer! Rutte ile henüz işim bitmedi!” ifadelerini kullandı.

Seçimde oyunu en çok artıran parti ise Sol Yeşiller partisi oldu. Yaklaşık yüzde 250’lik bir artış gösteren Yeşiller, ilk sonuçlara göre 16 sandalye kazanıyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca