EĞİTİMDE DİNSELLEŞME

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » EĞİTİMDE DİNSELLEŞME
Paylaş
Tarih : 23 Şubat 2015 - 9:56

14 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitimin dinselleştirilmesi konusunda çok önemli adımlar atıldı. Siyasi iktidar “dindar nesil yetiştirmek” söylemi ile eğitimi siyasi-ideolojik amaçlarına ulaşmak, toplumu kendi istediği yönde şekillendirmek ve dönüştürmek için kullanacağının ipuçlarını vermişti.
Siyasi iktidar özellikle son dönemde eğitim alanını dinselleştirme çalışmalarını hızlandırdı. 4+4+4 eğitim sisteminin ruh sağlığı ve eğitim bilimi uzmanları tarafından şiddetle eleştirilmesine rağmen uygulamaya konması, okulların imam hatipleştirilmesi, okul içi imam hatip sınıfları açılması, okullara mescit zorunluluğu getirilmesi, ortaokul ve lise öğrencileri için getirilen başörtüsü düzenlemesi bu gelişmelerden bazıları. AKP Hükümeti Milli eğitimdeki atamaları tamamen siyasi önceliklerle ve kadrolaşma mantığıyla yapıyor.
19. Eğitim şurasında eğitim biliminin, pedagojinin temel ilkelerine aykırı olan tavsiye kararları alındı. Şurada karma eğitim tartışmaya açılmaya çalışıldı. Okul öncesi eğitimde dini değerler  eğitimi, ilkokul 1., 2., 3. Sınıflarda zorunlu din dersinin konması, liselerde zorunlu din dersi saatinin arttırılması, ilkokulda görülen insan hakları yurttaşlık ve demokrasi dersinin kaldırılması, Osmanlıcanın tüm liselerde zorunlu ders olması konusunda tartışma başlatılması, Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek liselerinden “alkollü içki ve kokteyl hazırlama” dersinin kaldırılması gibi kararlar alındı.
Milliyet gazetesinin (16.12.2014 tarihli) haberine göre 19. Eğitim şurasında alınan anaokulunda dini değerler eğitimi verilmesi tavsiye kararından sonra Osmaniye’nin Kadirli İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 21 sayfalık bir program gönderildi. Bu program dua ve kuranı kerim öğretimini içeriyor. Pedagojik olarak soyut düşünme becerisini kazanmamış çocukların dini kavramlarla karşılaştırılmaları kabul edilemez. (http://www.milliyet.com.tr/-anaokulunda-din-dersinin-icerigi-gundem-1984884)
Milliyet Gazetesinin (02.01.2015 tarihli) haberine göre, MEB tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında seminerler şeklinde gerçekleşecek “değerler eğitimi” içeriğini kitapçık haline getirerek 81 ilin valiliğine gönderdi. Tamamının Kuran ve hadislerden örneklerle anlatıldığı dokuz konu belirleyen bakanlık, “Evlerimizi, yuvalarımızı İslami ölçülerle ve imanın ışığında kurduğumuz taktirde yuvalarımız bir cennet köşesi, saadet ve huzur bahçesi olur”, Dininden ve ahlakından razı olduğumuz bir kimse kızımıza ve oğlumuza talip olursa, ‘kolaylaştırınız, güçlük çıkarmayınız’ hadisiyle amel etmeliyiz” gibi bilgilerin verilmesini istedi. http://www.milliyet.com.tr/meb-den-yeni-degerler-egitimi-gundem-1992935
19. Eğitim Şurası sonrası toplumda doğal olarak ortaya çıkan tepkiler üzerine çıkan tartışmalarda Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin karma eğitiminin kaldırılması için bir engel olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Osmanlıca üzerine yapılan tartışmalar için “isteseniz de istemesin de Osmanlıca öğreneceksiniz” diyerek bu konudaki kararlılığını gösterdi.
Siyasi iktidarın eğitimi kendi siyasal-ideolojik bakış açısında göre dönüştürme isteği kabul edilemez. Bir siyasal iktidarın amacı “dindar nesil” yetiştirmek değil, eğitimin niteliğini yükselterek tüm öğrencilerin parasız ve bilimsel eğitimden yararlanmasını sağlamak olmalıdır.
Bora Yaman
Klinik Psikolog

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

aysegul-terzi-olmeliydin-diyenler-var-188019-5
Ayşegül Terzi: Kendimi hapse atılmış hissediyorum

Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran ve ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu, sokakta özgürce dolaşırken, Terzi duruma tepkili. Posta’dan Işıl

anne
Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke

Cumartesi Anneleri, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Gözaltında