DİB: OHAL’de Anayasa Yapılamaz

Ana Sayfa » Genel » DİB: OHAL’de Anayasa Yapılamaz
Paylaş
Tarih : 06 Mart 2017 - 15:48

Demokrasi İçin Birlik, referandumla ilgili bir açıklama yayınlayarak, OHAL koşullarında anayasa yapılamayacağına dikkat çekti.

DİB: OHAL koşullarında anayasa yapılamaz

Demokrasi İçin Birlik, bir açıklama yaparak referandumun OHAL koşullarında yapılmaması, bu konudaki Venedik Komisyonu raporunun dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.

Açıklamada Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin anayasa ve hukuk konularındaki referans kurumu olan Venedik Komisyonunun, siyasi özgürlüklerin yoğun bir biçimde sınırlandırılmasının anayasa referandumu için gerekli demokratik çerçevenin oluşmasını engellediğini belirttiği hatırlatıldı.

OHAL’e derhal son verilmesi istenen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Venedik Komisyonu’nun raporuna göre Türkiye’nin tek adam rejimine sürüklendiği, ülkenin otoriter bir rejimi engelleyecek tüm mekanizmalardan yoksun olduğu belirtiliyor. Komisyon raporunda Cumhurbaşkanı’nın şimdiye kadar olduğundan daha yoğun olarak ülkeyi kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yöneteceği ve olağanüstü durumu -kendi isteği doğrultusunda- uzatabileceği de ifade ediliyor.

Demokrasi için Birlik Girişimi olarak Venedik Komisyonu raporunun dikkate alınmasını, anayasanın özgür, eşit koşullarda katılımcı ve çoğulcu bir anlayışla hazırlanması için OHAL uygulamasına derhal son verilmesini, demokratik hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca