Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke

Ana Sayfa » Son Dakika » Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2016 - 23:28

Cumartesi Anneleri, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi.

Gözaltında kaybedilen ve faili meçhul cinayete kurban giden yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için sürdürdükleri adalet arayışlarına Galatasaray Meydanı’ndaki

19 Ekim 1995’te gözaltına alınan Fehmi Tosun ve arkadaşı Hüseyin Aydemir’in akıbeti soruldu.
Kayıpların akıbetini sormaya gelenlerin arasında HDP Milletvekili Pervin Buldan da vardı.  Yapılan açıklamalarda TBMM Darbe Komisyonu tarafından dinlenen Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetler ile ilgili sözlerine tepki gösterildi.

Eşi gözaltında öldürülen HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan şunları söyledi:

“604 haftadır bu meydan bizim adalet meydanını oldu. Her oturuşumuzda Mehmet Ağar’ın ismi geçti bu meydanda.Fehmi Tosun, Savaş Buldan Mehmet Ağar’ın emniyet amiri olduğu dönemde kaybedildi. Biz Savaş Buldan’ı bulduk. Ama Fehmi Tosun’un ailesi hala arıyor. Fehmi Tosun’u eşi aradı, çocukları aradı, kardeşleri aradı. Bugün torunları arıyor artık.

Mehmet Ağar hesap vermekten kaçınıyor. Dün TBMM Darbe komisyonuna bir ifade verdi. Aslında solcuların suçsuz olduğunu söyledi. Bu ülkeye en büyük  darbeyi Mehmet Ağar yaptı. Sadece askeri darbeleri araştırma bu ülkeye bir şey kazandırmaz. Siyasi darbeleri de araştırmak lazım. Siyasi darbelerle bir sürü insan kaybedildi, katledildi”.

Mehmet Ağar’ın itirafından sonra iktidarın ne yapacağını beklediklerini dile getiren Buldan, “Sorumlular artık hesap vermeli.” dedi.

Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da Ağar’ın sözlerine tepki göstererek, “Öfkeliyiz. O katilleri oraya çıkarıp konuşturuyorsunuz. Neden o komisyonu burada kurmuyorsunuz? Eğer bir adalet varsa o adalet kürsüsünü bu meydana kurun ve suçluları yargılayın. Kimse bizim sesimizi kısamayacak. Hiçbir zaman adalet aramaktan ve hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz.”diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

aysegul-terzi-olmeliydin-diyenler-var-188019-5
Ayşegül Terzi: Kendimi hapse atılmış hissediyorum

Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran ve ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu, sokakta özgürce dolaşırken, Terzi duruma tepkili. Posta’dan Işıl

madde
Madde 80’e Tepki

Çevre Örgütleri doğayı talana açan  madde 80’e karşı İstanbul  Galatasaray lisesi önünde  basın açıklaması düzenlendi. “Madde