ÇOK KONUŞULAN 19. ŞURA KARARLARI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÇOK KONUŞULAN 19. ŞURA KARARLARI
Paylaş
Tarih : 07 Ocak 2015 - 21:10

Öncelikle şura nedir? Sorusunu cevaplamakla başlayalım:

Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en yüksek danışma kuruludur ve eğitim alanındaki en köklü kurullardan biridir. Türkiye’de eğitim sistemini geliştirmek ve eğitimin niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretim ile ilgili konuları incelemekten ve öneri niteliğinde kararlar almaktan sorumludur.

Milli Eğitim Şurası  yasal olarak 1933’te kurulmuştur. 1933 tarihli yönetmeliğe göre şuranın her üç yılda bir toplanması, 1995’te çıkarılan yönetmeliğe göre ise dört yılda bir toplanması kararı alınmıştır. Zaman zaman aksamalar olsa da Şura, 2006’dan bu yana aksamadan dört yılda bir toplanmaktadır.

Şura kararları her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da hayata geçirilen eğitim politikaları üstünde oldukça etkilidir. Bunun en güncel örneği ve hafızalarımızda yer alan;2012 yılında yasalaşan kesintili 12 yıl zorunlu eğitime ilişkindir. “4+4+4” olarak da bilinen değişikliğin, 2010’daki 18. Şura’da alınan bir karara dayandığıdır.

2014 Aralık ayında toplanan 19. Milli Eğitim Şurası'nın gündemi dört ana başlıktan oluşuyordu: Okul güvenliği, öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri, öğretmen niteliğinin artırılması ve yönetici niteliğinin artırılması. Şûra beş gün sürdü, 200’ye yakın tavsiye kararı çıktı.

Ancak eğitimin önemli sorunlarından bazıları ne komisyon toplantılarında, ne de genel kurul kararlarında yer almadı.

Matematik ve fendeki başarısızlık, okuma becerilerindeki yetersizlik, özel gereksinimli çocukların eğitimi, kaynaştırma eğitimi gibi pek çok konu konuşulmadı.

Türkiye’deki öğrenciler Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2012 sonuçlarına göre okuma becerileri ile fen ve matematikte başarılı değil. Okuma becerilerinde 65 ülke arasında Türkiye 41. sırada. Türkiye’deki öğrencilerin sadece yüzde 2.2'si karmaşık problemleri çözebilmekte. Oysa aynı yaştaki öğrencilerin OECD ülkeleri ortalaması yüzde 11’dir. Şu an elimizdeki veriler bu konuda sınıfta kaldığımızı gösteriyor.

Biz bu kuşağa dünya ile rekabet edecek becerileri nasıl kazandıracağız? Şura bu meseleye ciddi hiçbir öneri getirmediği gibi Osmanlıca ve din eğitimi gibi tali konularla gündemi değiştirmeye çalışmaktadır.

Bizler de günlerdir şuranın ardından tali konularla uğraşıyoruz. Osmanlıca öğretimi, din eğitiminin nasıl yapılacağı günlerdir yazılıp çiziliyor. Hepimiz uyanık ve dikkatli olmalıyız, gündem değiştirilmeye çalışılıyor.  Biz bu kuşağı nasıl yetiştirirsek uluslararası rekabet edebilir düzeye getirebiliriz, konusuna odaklanıp kafalarımızı bu konuya yormalıyız. Şura bunu yapmıyorsa görev hepimize düşüyor. Bırakalım Osmanlıcayı, din eğitimini biz bu ülkenin çocuklarını ve gençlerini nasıl yetiştireceğiz? İşte asıl mesele bu ve hala önümüzde çözüm bekliyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?
Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?

  Bir genel seçimi daha geride bıraktık. CHP’nin tek başına oylarını yükseltmesi AKP’nin hükümeti

Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin
Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin

(‘68’DEN ‘78’E BİR KOŞU DEVRİM) DENİZ-YUSUF-HÜSEYİN Esat Korkmaz   ‘68 Ruhu’nda sistemin doğasına

Bir Adım Daha
Bir Adım Daha

Farkında mısınız? İşten ,okuldan gelirken, alış-verişe giderken otobüste, vapurda gözlerini yatırıp uzaklara dalan gencin sizinle