Çevre Örgütlerinden 80. Maddeye Tepki:Kamusu Cengiz Ahlakı Ağaoglu

Ana Sayfa » Çevre » Çevre Örgütlerinden 80. Maddeye Tepki:Kamusu Cengiz Ahlakı Ağaoglu
Paylaş
Tarih : 19 Ekim 2016 - 17:23

Madde 80 ve  sermaye ayağını oluşturan Türkiye Varlık Fonu’na karşı, Çevre Mühendisleri İstanbul  Şubesi’nde, 97 kurum  adına düzenlenen basın toplantısında, “Madde 80 Doğaya, kentlere, yaşama karşı açık bir savaş ilanıdır” denildi.

80. Madde ile ilgili olarak bir araya gelen 97 kurum adına, Çevre Mühendisleri İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Çevre ve Ekoloji Hareketleri avukatı İbrahim Demirci, konuşmasında “80. Madde’nin 4. fıkrasının yok hükmündedir, çünkü bu madde Bakanlar Kurulu’na yasa çıkarma yetkisi veriyor. Yasama yetkisi parlamentodan alınıp bakanlar kuruluna veriliyor.” dedi.  Maddenin yasal ve anayasal mevzuata aykırı olduğunu belirten  İbrahim Demirci,  uluslararası hukukun da ihlal edildiğini belirtti.

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Kübra Ayçiçek de,  “Son 14-15 yıldır ekoloji sorunsalı hayatımıza  çok girmeye başladı. Aslında,1950’li yıllardan beri  özelleştirme politikalarıyla da birlikte, bir ekoloji sorunu var bu ülkenin. Çünkü, hiçbir yönetim, bakış açısına ekolojiyi almadı. Ekolojiyi öncelik almazsanız, ekonomiyi alırsanız, doğada yapacağınız her projede rant öncelikli olur.” dedi.

Çevre mühendislerinin bir projeyi ekolojik, ekonomik ve toplumsal olmak üzere 3 açıdan incelediğini belirten Kübra Ayçiçek, bu üç başlığın bir bütün oluşturduğunu, birinin diğerlerinden önemli görülemeyeceğini, hatta ekonominin daha geriden geldiğini söyledi.Ekoloji esastır, doğanın kendi hakkı vardır, diyen Ayçiçek,  toplumsal sonuçları düşünülmeksizin hayata geçirilmek istenen projelere karşı mücadele eden halkın, hukuksal süreçlerle doğayı korumaya çalıştığını belirtti.

“Kamu’su Cengiz, ahlakı Ağaoğlu olan bir süreçtir bu”

Bürokrasinin OHAL sürecindeki tavrına dikkat çeken Chp İstanbul eski Milletvekili Melda Onur  Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yolunun takip edilmesi gerektiğini ,  Çevre Komisyonu’nun işlevsizleştirilmesinden dolayı Meclis’ten bir beklenti içerisine girilmemesi gerektiğini belirtti.

80. Madde ile başlayan süreci “Kamu’su Cengiz, ahlakı Ağaoğlu olan bir süreçtir bu” diyerek ifade eden Onur, Anadolu’daki AKP Milletvekilleri’nin sokağa çıkamaz hale geldiğini söyledi.

97 kurum adına yapılan basın toplantısında   şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Varlık Fonu, varoluşun şarkısına, börtü böceğin hayvanın mahremine, insanın hafızasına ve nefesine yapılan nobranca bir darbedir; doğaya, kentlere, yaşama karşı açık bir savaş ilanıdır. Madde 80, yurttaşların kendi vergileriyle Türkiye’nin yarınlarına ipotek koyulması demektir. Madde 80, hukukun üstünlüğü kavramının ‘şirketlerin üstünlüğü’ olarak değiştirilmesidir. Madde 80, Bakanlar Kurulu’nun toplumun ve hukukun üstüne geçirilmesi demektir. Madde 80, bildiğimiz anlamda hukukun ortadan kaldırılması, tüm varlıkların tek kaynağı olan doğa üzerinde cirit atacak akıl almaz bir sermaye tahakkümünün yeni düzen olarak tanımlanmasıdır. Bu nedenle, bizler yaşam savunucuları olarak Anayasa Mahkemesi’nden bir talan çağına kapı açacak olan ‘6745 Sayılı Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptal edilmesini istiyoruz.

Bizler, doğa, hayvan ve kent örgütleri, duyarlı hukukçu ve siyasetçiler, yaşam savunucuları, kısacası yaşamın ta kendisi olarak, hayvanlar, çocuklar ve yaşanılabilir bir dünya için toprağı, suyu, havayı; çıkarsız bir şekilde doğayı savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz.”

Basın toplantısı, 22 Ekim Cumartesi saat 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda yapılacak eylemin çağrısı ile sona erdi.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

istanbul_05_681x298
Yaşam Kalitesi En Yüksek Kent…

Yaşam kalitesi en yüksek  kentler araştırmasının sonuçları açıklandı. Amerika’da yapılan araştırmaya göre İstanbul, 133. sırada

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

musul-harekati
ABD: Musul harekatı durduruluyor

AFP‘nin haberine göre, Musul harekatı “kazanılan bölgelerde güvenliği pekiştirmek” amacıyla durdurulacak. Harekatın ne kadar