Canpolat: Başbakan da sandığa gidince ‘Hayır’ diyecek

Ana Sayfa » Gündem » Canpolat: Başbakan da sandığa gidince ‘Hayır’ diyecek
Paylaş
Tarih : 17 Mart 2017 - 0:16

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, referandum çalışmaları kapsamında Maltepe’de kitle örgütleri ve muhtarlarla görüştü.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, referandum çalışmaları kapsamında Maltepe’de kitle örgütü temsilcileri ve muhtarlarla buluştu. Evrenselin haberine göre yaklaşık 600 kişinin katıldığı toplantıda konuşan Canpolat, “Halkın saltanattan aldığı ve meclise verdiği yetkiler bugün tekrar tek bir kişiye teslim edilmek isteniyor. Bu meclis savaş döneminde bile önerge verilen, gensoru verilen bir meclistir. O yıllarda görüşülen gensorularla ilgili ‘Savaş var, cepheler kan ağlıyor, gensoru da ne oluyor?’ diye itiraz edildiğinde milletvekillerinin çıkıp ‘Cepheleri tutacak kanundur, adalettir’ dediği bir meclis, bizim meclisimiz. Bu Meclis’in yetkilerinin bugün elinden alınması tarihimize bir ihanettir” dedi.

Referandumda ‘evet’ çıkması halinde ülkemizin ciddi bir tehdit altına gireceğini kaydeden Canpolat, “Önerilen sistemde başkan yardımcıları milletvekilleri arasından seçilmeyeceği için halkın oylarıyla o makama gelmeyecek. Millet iradesi vesayet altına alınacak. Atanmışlar seçilmişlere emir verecek. Önerilen sistemde bir kişi kandırıldığı zaman tüm ülke ele geçirebilir hale gelecek. İnsanoğlu beşer şaşar, hata yapmaması da mümkün değil. Velev ki 40 yıldır Türkiye’yi ele geçirmek için çabalayan biri geldi, başkan oldu. Kim dur diyebilecek? Meclis’in denetim yetkisi var mı? Yok. Cumhurbaşkanı’nın hazırladığı kararname meclis onayına gerek duymadan yürürlüğe girebilecek. Diyelim ki, ‘Bu kararnameyle muhtarlığı ortadan kaldırdım’ diyecek olsa bunu denetleyebilecek, itiraz edebilecek tek bir kurum yok” dedi.

Referandumda ‘Hayır’ çıkması halinde Cumhurbaşkanı ve Başbakanın görevine devam edeceğini söyleyen Canpolat, “Biz diyoruz ki Cumhurbaşkanı, herkesin Cumhurbaşkanı olsun. Tarafsızlık üzerine ettiği yemine sahip çıksın. ‘Hayır’ çıkarsa Cumhurbaşkanı ve Başbakan görevine devam edecek. Muhtemelen Sayın  diyecek ama şimdi söyleyemiyor. Biz onun da mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca