BÜNYEMİZDEKİ İKİ BOMBAYLA YAŞIYORUZ – 2 –

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » BÜNYEMİZDEKİ İKİ BOMBAYLA YAŞIYORUZ – 2 –
Paylaş
Tarih : 26 Mart 2015 - 13:38

PARTİ DENEN ARACI SORGULAMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
Bilindiği gibi modern siyasi partiler, 1789 Fransız devrimi sonrasının ürünleri. En sağından (faşist) en soluna kadar tüm düşünce akımlarının iktidar amaçlı kurdukları partiler ve parti içi temsili demokrasi ise, Marksistlerce de restore edilerek özgürlük arayışında vazgeçilmez araç olarak kullanılmaya başlandı. Ne var ki, Marksistler iktidar oldukları ulus devletlerde bile insanların milliyetçilik ve inanç silahından arınmalarını sağlayamadı. Yukarıda partilerin işçi sınıfının fabrikalarında ki birliğini dahi zedelediklerinden söz etmiştim. Aynı şekilde sokağı ve yaşam alanlarını da benzer şekilde, ayrıştırmaktan kurtulmalarını sağlayamadı Marksist partiler. Bu nedenledir ki burjuvalar sömürü mekanizmalarını şıkır şıkır işletmeyi sürdürmekteler. O halde ama sız, fakat sız iktidar odaklı örgütlenmelerden arınmak zorunda insanlık ki, üzerinde taşıdığı bombalardan da kurtulabilsin. İnsanlık acilen çalışma ve yaşam alanlarında söz konusu ayrımların sorun olmayacağı, Âdemi merkeziyetçi işleyişle kendi kendilerini yönetecekleri örgütlenme modellerini üretmek zorunda.
AMA NASIL?
İşçi sınıfı, temsili yete dayalı yöneten-yönetilen mekanizması ile işleyen sendikalarını doğrudan demokrasi ile söz ve karar sahibi olacakları tarzda yeniden yapılandırmalılar ki, siyaset erbabı sınıfa müdahale edemesin. Böylelikle sendikalar, işçi sınıfının gerçekten birlik, mücadele ve dayanışma örgütü olabilsinler.
YAŞAM ALANLARINA GELİRSEK?
İnsanlar tüm farklılıkları ile özerk, yöneten-yönetilen mekanizması yerine, doğrudan demokrasi ile işleyen MECLİSLER kurulmalı yaşam alanlarında. Böylelikle insanlar üzerlerinde taşıdıkları saatli bombalarını bir birlerine karşı sendikalarda olduğu gibi kullanma gereği duymasınlar.
BU NASIL OLUR?
Fabrikalarda ve yaşam alanlarındaki insanlar her hangi bir siyasi partinin yönlendirmesi olmaksızın bir araya gelince, bir birlerini yakından tanımaya, anlamaya başlar. Çünkü bu insanlar birilerinin yönlendirmesi olmaksızın tamamıyla kendi inisiyatifleri ile bir araya gelince ön yargılarından da arınırlar. Ortak sorunlarına benzer önermeler sunan bu insanlar kendisinin diğerinden farkının olmadığını görür. Bir birlerinin düğün dernek gibi sosyal aktivitelerine katılarak o güne kadar kendisine anlatılan yalan, yanlış değer yargılarından kurtulur. Birlikte gezi, kahvaltı, spor gibi aktiviteler düzenleyerek yine tüm ön yargılarının anlamsızlığının ayırtına varırlar. Tüm bu ve benzeri aktiviteler ve tabi ki ortak mücadeleler, aralarındaki inanç ve etnik farklılıklarının anlamsızlaştığının da farkına varılmasını sağlar. Karşısındaki insanın da kendisinden farkının olmadığını anlar. Karşısındaki ortak düşmanın kim olduğunun farkına varır. Kimilerine şaka gibi geliyor ama zaman gerçekten daralıyor. Bir an önce iktidar ve çıkar amaçlı olmayan, insanlığın özünde mevcut olan dayanışmacı, paylaşmacı, iktidarcı olmayan örgütlenmeleri üretime sokmak durumundayız.
İHD 2014 yılı raporunda; 11 bin 262 kişinin gözaltına alındığını, bin 273 yurttaşın tutuklandığını, 3 bin 401 kişinin işkenceden geçirildiğini, devletin 103 yurttaşı katlettiğini, cezaevinde de 45 kişiyi öldürdüğünü, 335 kadının erkeklerce öldürüldüğünü, bin 886 işçi cinayet işlendiğini ve polisin 539 kişiyi yaraladığını rapor etti. Devleti yöneten AKP’nin başının, tek adam diktatörlüğü (faşizm) amaçladığı sanırım toplumun ezici çoğunluğunca biliniyor. Bu gidişi şimdilik durduracak tek yol, HDP’nin barajı aşmasına bağlı. Acaba HDP’ye oy verecek %10 civarındaki seçmenin dahi yüzde kaçı söz konusu ettiğim bombaları taşıdığının farkında?
EKONOMİK BİRLİK
Burjuvazi, imparatorluklara son verip ulus devletleri kurarken, her aileyi de birer ekonomik birime ayırmayı başarmış. Günümüzde İMECE kültüründen geriye ne kaldı dersiniz? Demem şu ki, ÖZERK ve KONFEDERASYON hedefli, devleti parçalamaya yönelik örgütlenme modelleri ile burjuvazinin parçaladığı mevcut aile ekonomilerini ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFLERİ şeklinde bütünleştirebiliriz de. Belediyelerden başlayarak ulaşım, sağlık, eğitim, ortak yaşam alanları vb. ortak kamusal dönüşümleri örmeye de başlayabiliriz. Ne var ki önce iktidar hastalığından kurtulmak gerekiyor. Tabi ki BOMBALARDAN DA!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

hdp
HDP: Hayır Hepimiz Kazanalım

Halkların Demokratik Partisi referandum kampanyasına, ”Hayır,Hepimiz Kazanalım’ sloganıyla başladı HDP Referandum kampanyasına Diyarbakır,

aysegul-terzi-olmeliydin-diyenler-var-188019-5
Ayşegül Terzi: Kendimi hapse atılmış hissediyorum

Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran ve ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu, sokakta özgürce dolaşırken, Terzi duruma tepkili. Posta’dan Işıl

anne
Cumartesi Anneleri:604.Buluşmada Mehmet Ağar’a Öfke

Cumartesi Anneleri, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gözaltında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Gözaltında