Bir Adım Daha

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Bir Adım Daha
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2015 - 10:52

Farkında mısınız? İşten ,okuldan gelirken, alış-verişe giderken otobüste, vapurda gözlerini yatırıp uzaklara dalan gencin sizinle 2 yıl önce gümüşsuyu barikatında birlikte olduğunu.Yada herhangi bir sağlık çadırında birlikte görev aldığınızı hatırlıyor musunuz?Nerden bileceksiniz ki,binlerce , hatta milyonlarca insan içersinden biriydi sadece.Günler geçti. iş telaşına takıldı, belki evlendi, çoluk çocuğa karıştı. 

Ama hala Ataköy sahil yolundan geçerken denizi göremeyip beton ucubeleri gördüğünde ettiği küfür aynı. Kuzey ormanları kesilirken engelleyemeceğini düşünsede içindeki hınç aynı. Yada farkında değil kuzey ormanlarının kesildiğinden , kendisinden kilometrelerce uzak bir mekanda olan olaylardan.Belki de yeniden birleşmenin kıvılcımını arıyor.Belki de parçalı direnişlerin akacağı mecrayı arıyor

Çünkü artık ne Taksim, ne İstanbul bütünüyle Marmara’nın kavgasını veriyoruz. Çeperi organize sanayiler, termik santrallerle kirletilen yağmalanan bir Marmara.    
Bir taraftan deprem riskini bahane ederek İstanbulluların evini elinden almaya çalışan rantçılar, bir taraftan Marmara çeperini ucuz işçi gücü cenneti haline getirmeye çalışan sermaye.

Marmara tarihinin hiçbir döneminde bu kadar çok yönlü bir saldırıya maruz kalmamıştı sanırım. Marmara’da ki saldırılara karşı doğasını, kentini  seven, kısacası yaşam savunucuları ise defansa gelmeye başladılar. 

Bursa Kent Savunması, Yalova Platformu, DAYKO, İğneada Doğa Elçileri, Saray Doğayı Koruma Derneği, Adalar Savunması, Bebek Semt Girişimi, Boğaziçi Dernekleri Platformu, Validebağ Gönüllüleri’nin katıldığı toplantıya, Karadeniz bölgesinden, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Loc Vadisi Koruma Platformu, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, DEKAP, Karadeniz İsyandadır Platformu’da kendi mücadelelerinden deneyimler aktardılar.

Forum, “Yaşam savunmamızın büyümesi için bir adım daha atacağız, kentlerimize, bölgemize birlikte sahip çıkacağız” sözleriyle sonlandırıldı.

Parça parça süren direnişlerin kardeşliği yeniden ortaklıklarımızı hatırlatacak belki de. Farkında mısınız? Validebağ’dan Yırca’ya ilmek ilmek örülerek gelen ortaklıklarımızın.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?
Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?

  Bir genel seçimi daha geride bıraktık. CHP’nin tek başına oylarını yükseltmesi AKP’nin hükümeti

Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin
Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin

(‘68’DEN ‘78’E BİR KOŞU DEVRİM) DENİZ-YUSUF-HÜSEYİN Esat Korkmaz   ‘68 Ruhu’nda sistemin doğasına

image
Zeki-Metin Yarım Kaldı

Ülkemizde sanat alanının “muhteşem” ikilileri vardır. Bunlar çok değişik nedenlerle bir araya gelmiş, yıllarca yan yana