BAKIRKÖY’ÜN TAVŞANI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » BAKIRKÖY’ÜN TAVŞANI
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2015 - 12:09

  Tavşan fizyolojik ve biyolojik yapısıyla ilginç bir hayvandır. Tavşanın kafası kedi kafasına, kulakları eşek kulaklarına, arka ayakları köpek ayaklarına, ön ayakları kedi ayaklarına ve kuyruğu domuz kuyruğuna benzer ama her şeye rağmen sevimli, uysal hatta evcilleşebilen bir hayvandır. Özellikle çocuklar tavşanı çok sever.

  Yılbaşı süslemelerinde Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ışıklı kocaman bir tavşan vardı. Birçok kişi bu tavşanla fotoğraf bile çektirdi. Bunlardan biri de bendim. Birçok kişi gibi biz de yeni yılla tavşanın ilişkisini kuramadık. Herkes birbirine bu tavşanı sordu durdu.

  Tavşan Paskalya Bayramı’nın simgesidir. Paskalya Bayramı nisan ayında kutlanır. Sanırım bayramlar karıştı. Noel Yortusu’nun veya Christmas Bayramı’nın simgesi Noel Baba ve geyikleridir. Belli ki bu tavşanı Özgürlük Meydanı’na koyanların ne böyle bir kültürü ne de böyle bir bilgisi var. Birden fazla gayrimüslim meclis üyemiz var. Hiç mi uyarıda bulunmadılar?

  Bakırköy’de gayrimüslim sayısının çokluğu ve diğer yaşayanların gayrimüslim komşularıyla kaynaşmaları sonucu bu semboller iyi bilinir. Ayrıca Bakırköylüler gerek kültürleri gerek yaşam tarzlarıyla dünyayı iyi algılarlar ve takip ederler. Kendi dini bayramlarını kutlamakla kalmaz, diğer dinlerin bayramlarına saygı duyar ve simgelerini de bilirler.

  Bakırköy Belediyesi bu karışıklıktan dolayı Bakırköylü gayrimüslim vatandaşlarımızdan özür dilemelidir. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.

 “Paskalya Tavşanı” ve “Paskalya Yumurtası”

  Paskalya Bayramı her yıl baharın ilk dolunayından sonraki pazar günü kutlanır. Paskalya Bayramı ile ilgili halk arasında yaygın olan geleneklerin çoğu, Hristiyanlık öncesi efsanevi zamana kadar uzanır. Bu gelenekler zamanla Hristiyanlığın simgeleriyle birleştirilmiştir.

 Paskalya tavşanı ve paskalya yumurtası iki temel semboldür. Çok eski Cermen inançlarına göre yumurta hayat kaynağının sembolüdür. Baharda ilk doğuran memeli hayvan tavşan doğurganlığın sembolüdür. Baharın ve yeniden dirilişin habercisi sayılır.

  Paskalya yumurtaları eskiden beri çeşitli renklere boyanır. Çocuklar, anne ve babaları tarafından evin içine veya bahçeye saklanan paskalya yumurtaları, çikolatadan paskalya tavşanları ve diğer şekerleri Paskalya Günü arayıp bulmaya çalışırlar.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?
Oyların ne kadarı emanet ve hükümet nasıl kurulacak?

  Bir genel seçimi daha geride bıraktık. CHP’nin tek başına oylarını yükseltmesi AKP’nin hükümeti

Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin
Bir Koşu Devrim Deniz- Yusuf-Hüseyin

(‘68’DEN ‘78’E BİR KOŞU DEVRİM) DENİZ-YUSUF-HÜSEYİN Esat Korkmaz   ‘68 Ruhu’nda sistemin doğasına

Bir Adım Daha
Bir Adım Daha

Farkında mısınız? İşten ,okuldan gelirken, alış-verişe giderken otobüste, vapurda gözlerini yatırıp uzaklara dalan gencin sizinle