AŞKI BİR YERE KONDURAMADIK

Ana Sayfa » Gündem » AŞKI BİR YERE KONDURAMADIK
Paylaş
Tarih : 13 Şubat 2015 - 23:46

Küçük yaşlarda aşık olunmaz. O yaşlarda çocuksundur. Hiçbir şeyden anlamazsın. Aşk da neymiş? Gençlikte aşık olunabilir. Ama o da çok tehlikelidir. İnsana çılgınlıklar yaptırır. Sonra gençlikte aşklar yaz yağmuru gibidir, gelir geçer. Orta yaşlarda hiç aşık olunmaz. Insanın çevresi,  konumu vardır. Ayıptır.

Orta yaşlardan sonra aşkın sözü bile edilemez. Ele güne rezil olunur. Peki, insan ne zaman aşık olabilir? Hiçbir zaman aşık olma hakkı tanınmaz dense daha gerçekçi olur. insanlar duygularını dolaba kaldırır. Kutulara koyar. Kafeslere sokar.

 Duygularını yaşamak yerine yaşamamak için çaba harcarlar. Bunu "yakışmaz" , "uygunsuz" diye yaparlar. Aşkı yaşamamayı böyle böyle öğrenirler. Sonra da sorarlar " Neden hiçbir şeyden zevk alamıyorum?", " Neden her gün diğerine benziyor?"

Buna rağmen herkesin içinde sabırlı bir tohum gibi kendi kozasında saklı duran bir aşk yatar. Kimi zaman aniden çıkıverir. Kimi zaman yavaş yavaş yer edinir kendine. Bir gün bir güneş parlar. Bir yağmur düşer. Tohumun çatlayıp çiçek açtığını görürsünüz.

İşte o zaman aşk bütün kuralları, karşı çıkmaları dinlemez. Dünya umurunda   değildir. İnsanı öyle bir değiştirir, ayağını yerden öyle bir keser, yerde mi yaşıyor gökte mi, kendi  bile bilmez.

Aşk söylenenlere aldırmaz, eleştirilere güler geçer. Öyle dik başlı, öyle isyankardır ki. Belki de hiçbir ideolojinin isteyip de yaptıramadığı her şeyi yapar ve insanı değiştirir. Üstelik çok da eşitlikçidir. Ne sınıf ayrımı bilir, ne siyasi düşünce…İnsanları statülerine, markalarına, diplomalarına göre ayırmaz.

 Yüzyıllar boyunca nice, şiir, öykü, roman, resim, heykel, tiyatro, sinema hep aşkı anlatmaya çalışmadı mı?  Hayatımız hem aşkı aramakla hem de ondan korkmakla geçti. Bir türlü bir yere konduramadık.

Aşk, korkaklara, hayatını hesaplar üzerine kuranlara uğramaz. Kendini küçük görenlere tepeden bakar. Aşk, insanları birbirinden ayıran bütün sınırları ortadan kaldırır.

 Aşkın kendi yasaları vardır. Ne diktatörler ortadan  kaldırabilir bu yasaları, ne de polis önlemleri engelleyebilir. Öyle yasaları vardır ki, kimse çiğneyemez. Ama herkes de bu yasalardan  yararlanamaz. Yararlanmak için insanın çok ama çok acı çekmesi, çok şeyi göze alması gerekir.

Deniz Gezmiş’in de dediği gibi, “Aşırı solcudur aşk. Bu yüzden insanların sol yanını hedef alır. Ve aşk bu kadar solcuyken içinden sağ çıkmak imkansızdır.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca