Almanya’dan Aslı Erdoğan çağrısı

Ana Sayfa » Dünya » Almanya’dan Aslı Erdoğan çağrısı
Paylaş
Tarih : 28 Mart 2017 - 0:34
Alman Theodor Heuss Vakfı  Heuss Madalyası’nın bu seneki sahibi yazar Aslı Erdoğan’ın ödül törenine katılabilmesi için  Ankara’ya çağrıda bulundu.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerine açılan davada, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtma” suçlamalarıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve tutuksuz yargılanan Aslı Erdoğan için yurtdışına çıkış yasağı var.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya ile Türkiye arasındaki tüm iletişim kanallarının kopmaması gerektiğini vurgulayan Theodor Heuss Vakfı Başkan Yardımcısı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Erdoğan’ın ödülünü alabilmesi için yurtdışına çıkmasına izin verilmesinin demokratik fikir teatisi kapsamında bir jest oluşturacağını kaydetti.

Bu yıl “demokratik kamuoyu fikrine” yönelik çalışmalara verilecek Heuss Madalyaları, 1 Nisan tarihinde  Stuttgart’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Aslı Erdoğan’ı “yıllardır demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü alanlarında örnek oluşturacak angajmanı” nedeniyle ödüle layık gören Theodor Heuss Vakfı, yazarın “Avrupa’da kamusal demokratik bir tartışma kültürüne önemli katkıda bulunduğunu” kaydetti.

Aslı Erdoğan, kitaplarının yanı sıra özellikle kadınlara ve Kürt nüfusa yönelik baskılara karşı verdiği mücadele ile tanınıyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

elmar
AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı: Almanya’daki Türk vatandaşlarının referandumda ‘hayır’ oyu kullanmalarını istedi

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, CDU Milletvekili Elmar Brok, Almanya’daki Türk vatandaşlarının referandumda ‘hayır’

rutte
Hollanda’da Seçimi Rutte Kazandı

Hollanda’da sandıkların açılmasıyla birinci çıkmayı başaran Başbakan Rutte, “Görünen o ki, VVD üst üste üçüncü kez Hollanda’da

suudi
Suudi Arabsitan’da Kadınsız Kadın Konseyi

Kamusal alanda kadınlara yer verilmeyen Suudi Arabistan’da kadınlar olmadan ‘Kadınlar Konseyi’ tanıtıldı. Kassım vilayetindeki