Akademisyen ve Sendikacılardan ‘Hayır’ Çağrısı

Ana Sayfa » Ekonomi » Akademisyen ve Sendikacılardan ‘Hayır’ Çağrısı
Paylaş
Tarih : 18 Mart 2017 - 2:40

aka

AKP’nin referandumdan sonra işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını yok etmeye hazırlandığına dikkat çeken akademisyen ve sendikacılar

 işçi ve emekçileri referandumda ‘hayır’ demeye çağırdı.Aralarında Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. İzzettin Önder, Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Doç. Dr. Murat Birdal’ın bulunduğu 178 akademisyen ve sendikacının imzaladığı “Birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya” çağrısı Taksim’de  Makina Mühendisleri Odasında okundu.

Barış bildirisine imza attığı için Çukurova Üniversitesi’nce  sözleşmesi yenilenmeyen ve bunalıma girerek intihar eden Mehmet Fatih Traş’ın da hayatına son vermeden önce metni imzaladığı belirtildi.

Akademisyen Atilla Özsever tarafından okunan metinde işçi sınıfının çalışma ve yaşam koşullarının ağırlaştığı ifade edilirken, bir ekonomik krizin de yaklaştığına dikkat çekildi.Birleşik Metal-İş Sendikasının Asil Çelik ve EMİS grevlerinin yasaklandığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Özsever, “Bu grev yasakları basit birer grev yasağı olmayıp doğrudan sendikaları etkisizleştirme, temsil özelliğini ortadan kaldırma ve onları sıradan bir derneğe dönüştürme müdahalesidir” dedi.

Türkiye’nin adım adım bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini söyleyen Özsever, “Kiralık işçilik yasası, özel istihdam büroları emek gücü piyasasını esnekleştiren uygulamalar olarak kanunlaştı. Bu uygulamaları kıdem tazminatının kaldırıp fona devredilmesiyle tamamlamak istiyorlar. Taşeron çalıştırma sorunu çözüme kavuşmadığı gibi, hem kamuda, hem de özel sektörde, kiralık işçilikle birlikte farklı adlar altında taşeronluk genelleştiriliyor” diye konuştu.

Kıdem tazminatının fona devri tehlikesine, iş cinayetlerinin arttığına dikkat çeken Özsever, “Sermayenin krize ve sertleşeceği görülen mücadeleye yönelik sistemli ve örgütlü bir hazırlık yaptığını gözlemlediğimiz bu dönemde aynı hazırlığın hatta fazlasının işçi sınıfı ve emekçiler tarafında da olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Özsever, referandum sürecine de şu sözlerle dikkat çekti: “Nihayet, ülkenin kaderini derinden etkileyecek bir referandumun arifesinde, yeni düzenlemelerin sermayenin sömürü ve baskısını dizginsiz hale getirecek bir istibdat rejiminin inşası anlamına geleceğini saptayarak, işçi sınıfı ve emekçilerin menfaatlerini esas alan bir yaklaşımla sermayenin tek adam diktasına dayalı baskı ve zulüm rejimine hayır demek gerektiğini vurguluyoruz.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

istanbul_05_681x298
Yaşam Kalitesi En Yüksek Kent…

Yaşam kalitesi en yüksek  kentler araştırmasının sonuçları açıklandı. Amerika’da yapılan araştırmaya göre İstanbul, 133. sırada

hukuk
Hukuk Öğrencileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda Anayasaya Değişikliğini Anlattı.

Hukuk Öğrencileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda Anayasaya Değişikliğini Anlattı. Hukuk fakültesi öğrencileri tarafından kurulan

go
Türkiye’de Google’a soruşturma

Rekabet Kurumu, Google hakkında Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi gerekçesiyle soruşturma açtı. Kurumun internet sitesinden