6 çocuğa 3 yıl aradan sonra ‘Gezi’ davası

Ana Sayfa » Genel » 6 çocuğa 3 yıl aradan sonra ‘Gezi’ davası
Paylaş
Tarih : 21 Ekim 2016 - 9:14

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu 22 gün komada kalan ve kafatasının bir bölümünü kaybeden Mustafa Ali Tonbul’un da aralarında bulunduğu 6 çocuk hakkında 3 yıl aradan sonra dava açıldı. 31 Mayıs ile 1 Haziran 2013 tarihleri arasında İzmir’deki Gezi eylemlerine ilişkin açılan davada Mustafa ve C.A.U., Z.M.K., S.B., N.T.A., M.O, “Toplantı gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet” ve “Memura mukavemet” iddiasıyla yargılanacak.

İzmir 5. Çocuk Mahkemesi’nde görülecek davanın takipçilerinden olan Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi avukatlarından Dinçer Çalım, davanın tam bir hukuksuzluk örneği olduğunu belirterek, “Davanın 3 yıl sonra açılmış olması Gezi eylemlerine devletin düşmanlık yapmaya devam ettiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı. Dinçer, 6 çocuğun daha önce benzer iddialarla İzmir 4. Çocuk Mahkemesi tarafından yargılandığını, 3 ay 10 gün ceza aldıklarını ve dosyanın hâkimi Cem Kargılı’nın ise FETÖ operasyonları kapsamında tutuklu bulunduğunu vurgulayarak, “İzmir’de yargılananlar FETÖ’cü hâkimlerin ve polislerin mağduru durumundadır” dedi.

Dinçer Çalım, “Mustafa Ali’nin şikâyeti halen sürüncemede bırakılırken ve kimse hakkında bir dava açılmazken, Berkin Elvan’ın katilleri hakkında halen dava bile açılmazken, sokak gösterisine katılarak demokratik hakkını kullanan Mustafa Ali hakkında bir davanın daha açılmış olması kabul edilemez” diye vurguladı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca