16 Mart 1978 İstanbul Üniversitesi Katliamı Anıldı

Ana Sayfa » Genel » 16 Mart 1978 İstanbul Üniversitesi Katliamı Anıldı
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2017 - 23:03

is

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 16 Mart 1978’de katledilen devrimci öğrenciler Abdullah Şimşek, Baki Ekiz, Cemil Sönmez, Hamit Akıl, Hatice Özen, Murat Kürt, Turan Ören, ölümlerinin 39. yılında, İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve 78’liler Derneği tarafından yapılan eylemle anıldı.

Eylemde İstanbul Üniversitesi öğrencileri “Dünden Bugüne Üniversite Katliamlara Hayır Diyor” yazılı pankart açarken 78’liler Derneği öğrencilerin isimlerinin bulunduğu “16 Mart Katliamını Unutmadık, Daima Bizimlesiniz” yazılı pankart açtı.Eylemde Halepçe Katliamının da yıldönümü olduğu hatırlatılarak “Halepçe’yi Unutma, Unutturma” sloganı ile Halepçe’de yaşamını yitirenler anıldı.

Eylemde ilk konuşmayı OHAL kararnameleri ile ihraç edilen Eğitim Sen üyesi ve İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden Levent Dölek yaptı. 16 Mart’ın yıldönümünde hem Beyazıt Üniversitesi’nde katledilen 7 devrimci öğrenci hem de Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla bir araya gelindiğini belirten Dölek şöyle konuştu:

“Bizler, bizi okutan işçilere emekçilere, emekçi halklara sadığız. Bu yüzden üniversitelerden atıldığımızı biliyoruz. Geçmişte faşizme karşı mücadele vermiş tüm devrimcilerin anısına sadık kaldık ve bundan sonra da hem emekçi halklarımıza, hem de devrimcilere sadık kalacağız. Emekçi halklarımıza hiçbir zaman sadakat göstermemiş olanlara, gençlerimizi savaşlarda ölüme gönderenlerden yana asla olmayacağız ve hesap soracağız. Bizler, ancak bizi okutan emekçi halklarımıza, devrimcilere sadık kalarak onlara layık olabilir ve geleceği de ancak bu şekilde kurabiliriz.”

Devrimci 78’liler Derneği adına konuşan Hüseyin Soylu, Beyazıt Katliamı’nın yaşandığı sürece değindi. İstanbul Üniversitesi’ndeki devrimci öğrencilerin faşist saldırıları püskürttüğünü,  Deniz Gezmişler gibi bir çok devrimci öğrencinin İstanbul Üniversitesi’nde mücadele verdiğini hatırlattı. Soylu, Beyazıt katliamının yaşandığı dönemde gördükleri devlet baskısı ve faşistlerin saldırıları ve devrimci öğrencilerin üniversitelerde gerici-faşistlerin etkisini kırdıklarını,  bu yüzden devrimci öğrencilerin  bomba ile katlettiğini ifade etti.

Şu an varolan iktidarın ve onun desteklediği faşist saldırılarının devam etmekte olduğunu ifade eden Soylu, ne 16 Mart’ın,  ne de kanlı 1 Mayıs’ın üzerinin örtülemeyeceğini ve unutturamayacaklarını belirtti.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına basın açıklamasını okuyan Düzgün Akdeniz, Eczacılık Fakültesi’nin önünde kontrgerilla güçler ve sivil faşistlerce gerçekleştirilen bombalı saldırıda Abdullah Şimşek, Baki Ekiz, Cemil Sönmez, Hamit Akıl, Hatice Özen, Murat Kurt, Turan Ören’in hayatını kaybettiğini onlarca öğrencinin ise yaralandığını belirterek “Devlet yükselen gençlik hareketini bastırmak için çete-devlet-NATO işbirliğiyle devrimci öğrencileri katlederek fitili ateşlenen devrimci gençlik hareketini durdurmayı, gözdağı vermeyi, sindirmeyi amaçlamıştı. Katliamın polis şefleri Reşat Altay ve Şükrü Balcı’nın himayesiyle yapıldığı ise açıklığa kavuşturulmadı ve Türkiye’de işlenen onca katliam gibi karanlıkta bırakıldı, dava dosyası kapatıldı” dedi.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

akp-sandik-gorevlileri
AKP’nin seçim günü sandık görevlilerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulası’ kararına ilişkin tartışma sürerken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz

turkiye-turizm-haritasi
Turizmde kaybeden ülke Türkiye

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Almanya pazarına ilişkin hazırladığı raporda, 2011-2015 döneminde Türkiye’ye gelen Alman turist

referandum-tepkisi
Evet sonucu gayrimeşru’ demek suç oldu

Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca